| Name | Small LCD Display |
|---|---|
| Display Type | TFT LCD |
| Brightness | 300 Cd/m2 |
| Keywords | 2.95 Inch Lcd Display |
| Driver Ic | ST7701S |
| Backlight Technology | LED |
|---|---|
| Touch Screen | With |
| Backlight Type | LED |
| Module Size (w*h*t) | 70.6*203.48*4.6 |
| Size | 7.84 Inches |
| Operating Voltage | 3.3V |
|---|---|
| Tft Active Area | 95.04(W)*53.856(H)mm |
| Operating Temperature | -20°C To 70°C |
| Luminace | 300cd/m2 |
| Module Size | 105.5(W)*67.2(H)*4.95(T)mm |
| Name | Color LCD Display |
|---|---|
| Type | VA |
| Production Capacity | 1000000pieces/Year |
| Viewing Direction | Full Viewing Angle , Full View |
| Driving Methor | Negative |
| Shipping By | DHL\UPS\Fedex\EMS\HK Post ...etc |
|---|---|
| Interface | 24-bit RGB Interface |
| Viewing Direction | 6 O'clock |
| Name | LCD Display Module |
| Display Area Size | 7 Inch |
| Backlight Technology | LED |
|---|---|
| Display Mode | Normal White |
| Lcd Type | IPS |
| Dimensions | 19.65(H)*36.76(V)*1.6(D)mm |
| Size | 1.47inches |
| Colors | 65K |
|---|---|
| Viewing | 6:00 |
| Backlight Color | White |
| Visible Area Size | 43.2mm×57.6mm |
| Outline Size | 50 Mm * 69.20 Mm * 2.30 Mm |
| Visual Angle | All O'clock |
|---|---|
| Blu Type | E-LED |
| Lcd Type | 10.1 Inch Tft |
| Logic Power Consumption | TBD |
| Interface | LVDS |
| Viewing Direction | Full |
|---|---|
| Active Display Area | 94.2(H) * 150.72(V) |
| Operating Temperature | -20+70 |
| Original Place | CHINA |
| Pin Count | 40 Pin |
| Name | Monochrome LCD Display |
|---|---|
| Number Of Characters | 16 Characters X 2 Lines |
| Controller | SED1520 Or Equivalent. |
| Dot Pitch | 0.6mm(L)*0.49mm(W) |
| Module Size | 84.0(W) ´ 44.0(H) ´ 9.3 Max (T) |