| Backlight Type | LED |
|---|---|
| Active Area | 48.96×73.44mm |
| Interface | RGB/MCU Optional |
| Luminance | 300 Cd/m2 |
| Lcd Type | TFT |
| Brightness | 200 Cd/m² |
|---|---|
| Backlight Technology | LED |
| Display Mode | Normal Black |
| Size | 7 Inches |
| Connectivity | RGB |
| Dot Matrix | 720 X RGB X 720 |
|---|---|
| Storage Temperature | -30~80 |
| Display Mode | TFT, Transmissive |
| Dot Pitch ( W×H ) | 0.1462*0.1462 |
| Operation Temp | -20 ~ +70 |
| TFT Mode | TFT, Transmissive |
|---|---|
| Storage Temperature | -30°C To 80°C |
| Back Light | Four White LED |
| Origin | China |
| Active Area | 36.72mm×48.96mm |