| Pixel Pitch | 0.180 (W) ×0.180(H) (mm |
|---|---|
| Lcd Interface | RGB Strip |
| Resolution | 640 RGB ( H ) X 480 ( V ) |
| Tp Option | With Resistive Touch Panel |
| Touch Screen Type | Resistive Touch Screen |
| Contrast Ratio | 800:1 |
|---|---|
| Size | 5 Inch |
| Product Type | TFT LCD Screen |
| Display Technology | LCD |
| Luminance | 350 Cd/m2 |
| Backlight Type | White LED |
|---|---|
| Dot Pitch ( W×H ) | 0.153 (H) X 0.153 (V) |
| Driver Ic | ST7789V Or ILI9341V |
| Size | 2.4inch |
| Module Size | 42.72 (W) X 60.26 (L) X 2.6 (T) |
| Viewing Direction | Full |
|---|---|
| Active Display Area | 94.2(H) * 150.72(V) |
| Operating Temperature | -20+70 |
| Original Place | CHINA |
| Pin Count | 40 Pin |
| Screen Type | TFT |
|---|---|
| Display Mode | Normal White |
| Backlight Technology | LED |
| Active Area | 48.96(H)* 73.44(V) Mm |
| Viewing Angle | 12 O'clock |
| TFT Mode | TFT, Transmissive |
|---|---|
| Storage Temperature | -30°C To 80°C |
| Back Light | Four White LED |
| Origin | China |
| Active Area | 36.72mm×48.96mm |