| Name | IPS TFT LCD Display |
|---|---|
| Supplier Type | Manufacturer |
| Display Features | Anti-glare, Flicker-free, Low Blue Light |
| Backlight | LED |
| Color Depth | 16.7 Million Colors |
| Name | IPS TFT LCD Display |
|---|---|
| Touch Screen | No |
| Viewing | Full View |
| Number Of Pins | 24 Pins |
| Color Gamut | RGB 100% |
| Name | Small LCD Display |
|---|---|
| Display Type | TFT LCD |
| Brightness | 300 Cd/m2 |
| Keywords | 2.95 Inch Lcd Display |
| Driver Ic | ST7701S |
| Polarizer Type | Transflective/Transmissive/Reflective |
|---|---|
| Viewing Direction | 6 O'clock Or 12 O ' Clock |
| Backlight | With Or Without |
| Operating Temp | -20℃-+70℃ |
| Voltage | 2.8V,3.0V, 3.2V,3.6V,4.0V,4.5V,5.0V |
| Outline Size | 31.52x34.72x1.51 Mm |
|---|---|
| Screen Type | LCD TFT |
| Fpc Connect | 50 Pins |
| Touchscreen | Optional Resistive Or Capacitive |
| Resolution | 344x476 |
| Screentype | LCD TFT |
|---|---|
| Brightness | 1000 Cd/m² |
| Backlight Technology | LED |
| Pins Number | 30 PINS |
| Viewing Direction | 85°/85°/85°/85° (CR≥10) |
| Resolution | 128*160 Pixels |
|---|---|
| Connectivity | Soldering |
| Screen Type | TFT LCD |
| Luminance | 200 Cd/m2 |
| Pins Number | 14 Pins |
| Transport Package | Standard Carton Package |
|---|---|
| Bonding Methord | Air Bonding, Optical Bonding |
| Fpc | 50pin |
| Outline Size | 31.28x30.3x1.45 |
| Touch Type | With/without RTP/ With CTP |
| Name | 5 Inch TFT LCD Display Screen |
|---|---|
| Led Life Time | 50,000 Hr |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Display Area | 55.44(H)x98.64(V)mm |
| Backlight | 56LEDs, 160mA, 21.5V |
| Operating Temperature | 0~50℃ |
|---|---|
| Luminance | 300 (min),450 (Typ.) |
| Active Area | 40*75 |
| Type | VA |
| Refresh Rate | 60Hz |