| Panel Type | LCD |
|---|---|
| Brightness | Customizable |
| Connection | Soldering (can Be Customized ) |
| Driver Method | 1/8 Duty Cycle, 1/4 Bias |
| Dimensions | 98.0 X 38.0 X 2.80 Mm |
| Name | 7 Inch TFT LCD Screen |
|---|---|
| Viewing | 6 O'clock |
| Supplier Type | OEM/ODM |
| Customize | Support |
| Viewing Area | 154.08(W) × 85.92(H) Mm |
| Production Technology | COG |
|---|---|
| Bonding Mode | COG |
| Contactor | FPC |
| Operatingtemperature | 0°C TO + 50°C,-10°C TO + 60°C,-20°C TO + 70°C, |
| Voltage | 2.8V,3.0V, 3.2V,3.6V,4.0V,4.5V,5.0V |
| Display Technology | TFT LCD |
|---|---|
| Surface Luminance | 250 Cd/m2(nits) |
| Outline Size | 126.5mmx100mmx9.5mm |
| Display Type | TFT LCD |
| Interface | 24 Bits-RGB Interface |
| Interface | RGB/MCU/SPI |
|---|---|
| Touch Screen | Without Touch Screen ( Customizable ) |
| Display Technology | TFT LCD |
| Lcd Type | TFT |
| Surface Luminance | 300 Cd/m2(nits) |
| Surface Luminance | 400 Cd/m2(nits) |
|---|---|
| Product Type | TFT LCD Screen |
| Viewing Angle | IPS All Viewing Angles |
| Touchscreen | Customized |
| Size | 4inch |
| Backlight | 4 LEDS |
|---|---|
| Surface Luminance | 300 Cd/m2 (Customizable) |
| Interface | SPI 4 Lines |
| Panel Type | TFT |
| Viewing Direction | 12 O'clock |
| Backlight | White LED |
|---|---|
| Viewing Angle | IPS, All Viewing Angle (85/85/85/85) |
| Technology | LCD |
| Connection | ZIF FPC |
| Touch Screen | Yes |
| Luminance | 1000 Cd/m2 |
|---|---|
| Connection | ZIF |
| Active Area | 137.47(W) X 77.23(H) (mm) |
| Resolution | 1024x600 Pixels |
| Backlight Type | LED |
| Screen Type | Graphic |
|---|---|
| Display Size | Customized |
| Viewing Angle | 12 O' Clock |
| Drive Method | 1/65duty 1/9 Bias |
| Rohs Compliant | Yes |