| Surface Luminance | 300 Cd/m2(nits) |
|---|---|
| Colors | 262K |
| Pixel Arrangement | RGB Vertical Stripe |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Active Area | 61.56(H)x109.53(V) |
| Touchscreen | No |
|---|---|
| Backlight Technology | LED |
| Lcd Type | IPS |
| Operating Temperature | -20~+70℃ |
| Connectivity | RGB |
| Name | LED Backlit TFT Display 7 Inch |
|---|---|
| Logic Voltage | 2.5V-3.3V |
| Surface Luminance | 450CD/M2 |
| Lcd Type | A-Si TFT Active Matrix |
| Number Of Dots | 240X(RGB)X320 |
| Backlight Technology | LED |
|---|---|
| Va Size | 109 ( H ) * 14 (W) Mm |
| Color | Red, Blue Or Yellow |
| Drive Parameter | 1/4 Duty 1/3 Bias |
| Dimensions | 110 ( H ) * 18 ( W ) * 1.1 Mm ( T ) |
| Operating Temperature | -20°C To 70°C |
|---|---|
| Interface | RGB 24bit |
| Operating Voltage | 3.3V |
| Module Size | 34.00*43.70*2.5 |
| Driver Lc | ST7262 |
| Display Color | 262k |
|---|---|
| Operating Temperature | -20°C To 70°C |
| Lnterface | 4W SPI / Customized |
| Contrast Ratio | 800:1 |
| Technology Type | A-Si |
| Display Color | Monochrome (Black And White) |
|---|---|
| Operating Voltage | 3.3V(Typical Value) |
| Controller Chip | ST7565R |
| Polarizer Type | Transflective |
| Interface Connector | 8080 MCU Interface OR 6800 MCU Interface OR 4-Line SPI Interface |
| Storage Temperature | -30--80 ℃ |
|---|---|
| Application | Consumer Electronics, Smart Wearables, Etc. |
| Supplier Type | Manufacturer |
| Resolution | 480 X 480 Pixels |
| Viewing Direction | All |
| Backlight Technology | LED |
|---|---|
| Touch Screen | With |
| Backlight Type | LED |
| Module Size (w*h*t) | 70.6*203.48*4.6 |
| Size | 7.84 Inches |
| Overall Dimensions | 35.1 X 30.9 X 3 Mm |
|---|---|
| Operating Temperature | -20°C To 70°C |
| Viewing Size | 26.355x 25.33 Mm |
| Product Type | FSTN Positive |
| Touchscreen | Optional Resistive Or Capacitive |