| Name | Segmented LCD Display |
|---|---|
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Character | White |
| Display Type | VA LCD |
| Outline Dimension | 58.01*61.38*2.45,41.7*56.16*3.35 Mm |
| Name | Seven Segment LCD Display Module |
|---|---|
| Operating Voltage | 3.3V-5V |
| Storage | -10℃ To 60℃ |
| Connector | PIN |
| Backlight Type | Blue LEDs |
| Backlight Color | Customizable |
|---|---|
| Dimensions | 37mm ( L ) * 17mm ( W ) * 1.1mm T |
| Supply Voltage | 3.0V |
| Display Type | Segment LCD |
| Connect | Pin |
| Backlight | LED |
|---|---|
| Dimensions | Customized |
| Module Size | Customized |
| Panel Type | VA LCD Display |
| Technology | LCD |
| View Angle Direction | 12 O'clock |
|---|---|
| Polarizer Type | Transmissive |
| Backlight Type | White LEDs |
| Operating Temp | -10ºC+60ºC |
| Display Mode | Negative |
| View Direction | 6 O'clock/12 O'clock |
|---|---|
| Display Technology | LCD |
| Polarizer Mode | Transmissive |
| Technology | LCD |
| Contactor | Pin, Zebra Or FPC |
| Name | 7 Segment LCD Display Module |
|---|---|
| Production Capacity | 800000000pieces/Year |
| Connector | COB+PIN |
| Driver IC | HT1623 |
| Voltage | 5.0V |
| Polarizer | Transmissive |
|---|---|
| Production Capacity | 1000000 PC/Year |
| Duty | 1/8 |
| Voltage | 5.0V |
| Polarizer Type | Transmissive |
| Name | 14 Segment LCD Display |
|---|---|
| Driver Ic | HT1621 |
| Viewing Angle | 120 Degrees |
| Working Voltage | 5.0V |
| Interface Type | Parallel |
| Operating Temperature | 0~50℃ |
|---|---|
| Luminance | 300 (min),450 (Typ.) |
| Active Area | 40*75 |
| Type | VA |
| Refresh Rate | 60Hz |