| Backlight Color | Customizable |
|---|---|
| Dimensions | 37mm ( L ) * 17mm ( W ) * 1.1mm T |
| Supply Voltage | 3.0V |
| Display Type | Segment LCD |
| Connect | Pin |
| Driving Voltage | 2.4~5.5V |
|---|---|
| Driving Method | 1/4 Duty 1/3 Bias |
| Backlight | Optional (LED Backlight) |
| Viewing Angle | 12 O'clock |
| Customization Options | Customizable |
| Polarizer | Transmissive |
|---|---|
| Production Capacity | 1000000 PC/Year |
| Duty | 1/8 |
| Voltage | 5.0V |
| Polarizer Type | Transmissive |
| View Angle Direction | 12 O'clock |
|---|---|
| Polarizer Type | Transmissive |
| Backlight Type | White LEDs |
| Operating Temp | -10ºC+60ºC |
| Display Mode | Negative |
| Name | Custom Segment LCD Display |
|---|---|
| Drive Voltage | 3.3V |
| Drive Method | 1/6 Duty, 1/3 Bias |
| Display Type | Segment |
| Customization Options | Customizable |
| Name | 7 Segment LCD Display |
|---|---|
| Operating Temperature | -20 To 70 Degrees Celsius |
| Polarizer | Transmissive |
| Control Ic | ST7565R |
| Backlight Type | Green LEDs |
| Name | Custom Segment LCD Display |
|---|---|
| Working Voltage | 3.0V |
| Display Resolution | 132*64 |
| Backlight | White LEDs |
| Display Type | Segment |
| Display Outline Size | 83 ( H ) * 76 ( W ) * 1.1 Mm ( T ) |
|---|---|
| Operating Temperature | -10~60℃ |
| Driving Method | 1/4 Duty 1/3 Bias |
| Dimensions | Customizable |
| Segment | 7 Segment Display |
| Name | Custom Segment LCD Display |
|---|---|
| Resolution | 128*128 |
| Display Type | FSTN, Positive, Transflective |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Backlight Type | LED |
| Name | 7 Segment LCD Display |
|---|---|
| Drive Voltage | 3.0V |
| Customized | Customized |
| Transport Package | Carton/Pallet |
| Operating Temp | -10ºC+60ºC |